Field_Young_Rape_Article_Header.jpg

Specialistų komentaras. Ar šiltesnė žiema garantuoja gausesnį derlių?

Po itin šiltos žiemos matyti, kad laiku pasėti ir tinkamomis priemonėmis apsaugoti žieminių rapsų pasėliai išžiemojo puikiai. Tinkamus agrotechninius sprendimus priėmę ūkininkai gali pasidžiaugti produktyviai susiformavusiu žieminiu rapsu.


Po pirmųjų tręšimų reikėtų pradėti ruoštis mitybiniams purškimams

Netipiškai šilta žiema ir dar rudenį pradėję formuotis augalai šiais metais nustebino augimo sparta.Jau kovo viduryje pastebėjome balandžio mėnesiui būdingą vaizdą – dalyje Lietuvos laukų žieminiai rapsai jau buvo suformavę žiedynus. Tiesa, vis dar pasitaiko gana žvarbių pavasarinių šalnų, kurios tokiems pasėliams kelia „stresą“. Laimei, kol kas šalnos didelės žalos pasėliams nėra padarę.


Žieminiai rapsai „Dekalb“, BBCH 50, aukštis apie 30cm.

Palankios oro sąlygos daugumai ūkininkų jau leido atlikti pirmuosius pavasarinius tręšimus. Pastarųjų rekomenduojama neuždelsti, nes sparčiai besivystantys augalai greitai parodys maisto medžiagų trūkumą ir pasėlio produktyvymo sumažėjimą. Šiuo metu jau laikas pradėti galvoti ir apie mitybinius purškimus. Įvertinus pasėlio būklę ir oro sąlygas, reikėtų parinkti tinkamus produktus rapsų mitybiniams poreikiams patenkinti.


Pavasarinis augalų augimo reguliavimas yra būtinas tam tikrų veislių augalams

Ne mažiau svarbus ir pavasarinis augalų augimo reguliavimas. Visų pirma, reikėtų įvertinti rapsų veislės augimo tipą (ar veislė vystosi sparčiai, ar kompaktiškai) ir pasėlio tankumą. Žemaūgiai hibridai šiuo metu dar tik pradeda augti, todėl šio tipo veislėms augimo reguliavimas pavasarį nebūtinas. Sparčiau besivystančioms veislėms, kurių pasėlio tankumas laukuose yra didesnis, augimo reguliavimo gali prireikti. Pastarųjų veislių augalai tankiame pasėlyje gali konkuruoti vieni su kitais ir formuoti produktyvius šoninius stiebus.


Šeši „Bayer“ bandymai įvairiuose Lietuvos regionuose

2019 m. rudenį šešiuose Lietuvos ūkiuose, įvairiuose regionuose, numatėme bandymus. Buvo pasėtos DEKALB rapsų veislės ir taikomos „Bayer“ augalų apsaugos technologijos. Jei situacija dėl karantino pagerės, šiuose ūkiuose bus rengiamos lauko dienos. Pristatome keletą nuotraukų iš trijų bandymų: Kretingos, Panevėžio ir Biržų rajonų.


Kretingos rajonas

Plika akimi matomas rapsų veislių skirtumas.


Žieminiai rapsai „Dekalb“, BBCH 50, aukštis apie 30cm.


Panevėžio rajonas

Rapsai puikiai išžiemojo.


Kai kuriose rapsų šaknyse randamas kopūstinis šakninis paslėptastraublis.


Biržų rajonas

Šaknų sistema puikiai išsivysčiusi.


Pasėlis po žiemos pilnai atsigavęs.


Reikalingas tręšimas.