Frost_On_Rapeseed_Article_Header.jpg

Sniego žala žydintiems rapsams ir ką daryti toliau?

Netikėtai iškritęs sniegas žydinčių rapsų augintojams sukėlė nemažai rūpesčių. Dėl ant augalų užkritusio sniego nemaža jų dalis nulinko, o labai tankiuose pasėliuose pastebėta ir nulaužtų šoninių šakų. Taigi ką daryti toliau?


Žieminiai rapsai turi savybę suformuoti daugiau žiedų nei gali jų išvystyti į produktyvias ankštaras. Priklausomai nuo įvairių aplinkybių ir klimato sąlygų, daugelis žiedų yra atmetami.

Jei žieminius rapsus užklupo šalnos ar sniegas žydėjimo metu, augalai turėtų turėti pilną pajėgumą pakeisti pažeistus žiedus kitais, kurie kitu atveju būtų atmesti. Žiedai, kurie nebuvo išsiskleidę, neturėtų būti pažeisti ir, tikėtina, toliau žydės augalui atsigavus.

Pilnam augalų atsigavimui didelės reikšmės turės temperatūra savaitės eigoje. Sušilus orams, augalai turėtų atsigauti ir tęsti žydėjimo procesą. Dalį galimo derliaus praradimo augalai kompensuos šoninėmis šakomis (jei jos nėra nulaužtos) ir didesne tūkstančio grūdų mase.


Kaip įvertinti žieminių rapsų pasėliui padarytą žalą?

Šalnoms ir sniegui iškritus žydėjimo pradžioje, galime tikėtis didesnės ar mažesnės žalos derliui. Pateikiame svarbiausius dalykus, į kuriuos turite atkreipti dėmesį.


Pirmieji žalos požymiai:

  • atmesti žiedai (jei šalnos itin didelės, atmesti ir pumpurai), ant šakų atsiranda tarpai tarp žiedų, kartais šakos gali susisukti;
  • išlenktos, violetinės spalvos šakos, stiebai;
  • įtrūkę stiebai;
  • pabalę lapai (jei temperatūra <-5°C);
  • išgulimas;
  • lūžusios šakos ((esant dideliam kiekiui sniego, stipriam vėjui).

Kompensavimo požymiai:

  • formuojasi daugiau šoninių šakų;
  • formuojasi daugiau ankštarų ant apatinių šakų;
  • pailgėja žydėjimo laikotarpis;
  • jei po žydėjimo nėra užtikrintas maitinimas ir trūksta drėgmės, tūkstančio grūdų masė gali sumažėti.

Svarbu pabrėžti tai, kad žala augalams yra minimali, jeigu augalai stovi, yra kelios išlinkusios šakos ir stiebai, keletas atmestų žiedų. Tokiu atveju rekomenduojama atlikti purškimą fungicidais, parinkti optimalų tręšimą tam, kad padidintumėte tūkstančio grūdų masę.


  • Žala yra vidutinė, jeigu augalai nežymiai išgulę, išlinkusios šakos, įtrūkę stiebai, atmesti žiedai ir pumpurai, pabalę lapai. Tokiu atveju rekomenduojama atlikti purškimą fungicidais, parinkti optimalų tręšimą tam, kad padidintumėte tūkstančio grūdų masę. Patyrus tokią žalą galite tikėtis mažesnio derliaus nei įprastai (Lenkijos ir Prancūzijos patirtimi - iki 20%).
  • Žala yra didelė, jeigu augalai smarkiai išgulę, pažeisti augalų kamienai ir šakos, atmesi žiedai. Tokiu atveju rekomenduojama akylai stebėti pasėlį. Patyrus tokią žalą galite tikėtis didelio derliaus nuostolio ar net pasėlio sunaikinimo.

Galutinis pažeidimo mastas bus matomas, kai vyks derliaus nuėmimas ir bus aišku kiek derliaus praradom dėl šių kritulių.


Ką daryti toliau?

Po tokio streso augalams atsigavus rekomenduojama atlikti suplanuotus purškimus nuo sklerotinio puvinio. Dalis augalo dalių yra pažeistos, todėl, praleidus purškimą, per pažeidimus ligos gali patekti į augalo vidų. Tokia situacija palanki ir pilkojo (kekerinio) puvinio (Botrytis cinerea) plitimui. Ši liga taip pat gali padaryti daug ekonominių nuostolių palankiomis ligai plisti sąlygomis. Didelis drėgmės kiekis pasėlyje yra puiki terpė šios ligos plitimui ant augalų.

Prieš atlikdami purškimus apsaugai nuo ligų rekomenduojame pasikonsultuoti su BAYER agronomais (kontaktai).