Blattbefall an Getreide durch Puccinia striiformis (Gelbrost).
Copyright: Bayer CropScience AG

Šilta žiema ūkininkus verčia keisti augalų apsaugos planus

Šias metais visoje Lietuvoje buvo neįprastai šilta ir žieminėms kultūroms, tokioms kaip žieminiai rapsai, palanki žiema. Augalai išliko žali nuo rudens pabaigos iki pat pavasario, o tai gerokai palengvino ūkininkų darbus laukuose. Reikia ne atsėti, o apskaičiuoti trąšų normas, numatyti planuojamą derlių ir jį tinkamai apsaugoti. Todėl norime apžvelgti esminius dalykus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį planuojant derlių po tokios šiltos žiemos.


Tikimasi didesnio grybinių ligų ir kenkėjų protrūkio

Po tokios šiltos žiemos labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad galima tikėtis didelio grybinių ligų ir kenkėjų protrūkio. Pavasarėjant ir orams dar labiau atšilus, rekomenduojame rapsų laukuose pastatyti kenkėjų gaudykles ir pradėti stebėti kenkėjų populiacijas.


Pavyzdžiui, stiebinis paslėptastraublis, tikėtina, šiemet pasirodys labai anskti. Apsaugai nuo šio kenkėjo galima naudoti kontaktinius arba sisteminius insekticidus, tokius kaip „Decis Mega“ arba „Proteus“. „Proteus“ tai – kontaktinio ir siteminio veikimo insekticidas, kuris suteikia ilgalaikę apsaugą. Šio insekticido norma yra 0,6- 0,75 l/ha, jį galima maišyti su įvairiais mikroelementais ir fungicidais.


Rapsų kenkėjų gaudyklė


Apsaugai nuo grybinių ligų rekomenduojame „Folicur“ ir „Tilmor“ fungicidus.

Tilmor“ veikliosios medžiagos yra protiokonazolas 80 g/l ir tebukonazolas 160 g/l. Šis produktas pasižymi labai stipriomis fungicidinėmis savybėmis. Purškimo norma yra 0,8 l/ha, purškimo laikas – BBCH 39-55. Produktas puikiai apsaugo žieminius rapsus nuo fomozės, juodosios dėmėtligės ir miltligės. „Tilmor“ efektyviai naikina po žiemos likusį ligos užkratą, esantį ant lapų, ir apsaugo naujai ataugusius augalo lapus. Šis fungicidas taip pat reguliuoja augimą stiprindamas pagrindinį stiebą ir skatina šoninių ūglių vystymąsi.


Nepurkšta

Purkšta „Tilmor“ fungicidu 0,8 l/ha


Latvijoje atlikti tyrimai rodo , kad „Tilmor“ 0,8 l/ha pavasarį padeda augalams suformuoti apie 30 % daugiau pridėtinių šakų ir apie 39 % daugiau ankštarų lyginant su nepurkštais augalais. Tyrėjai pastebi, kad fungicidas padeda suvienodinti augalų žydėjimo procesą. Derlius bręsta vienodžiau lyginant su nepurkštais augalais. „Tilmor“ purškimo metu galima maišyti su mikroelementais ir insekticidais.


Folicur“ žieminius rapsus padeda apsaugoti nuo ankstyvos juodosios dėmėtligės, fomozės, šviesmargės. Šis fungicidas naudojamas pavasarį, jo purškimo norma yra 1 l/ha. „Folicur“ taip pat padeda reguliuoti augalų augimą, skatina šoninių šakų augimą ir trumpina pagrindinį rapso stiebą. Naudojant šį fungicidą, pasėlis žydi ir brandina derlių vienodžiau, sumažėja išgulimo rizika.

Juodoji dėmėtligė
(Alternaria spp.)

Fomozė (stiebo sausasis puvinys)
(Leptosphaeria maculans)

Šviesmargė
(Pyrenopeziza brassicae)


Nebūtina reguliuoti žemaūgių žieminių rapsų augimo

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad žemaūgiams žieminiams rapsams nebūtinas augimo reguliatorius pavasarį, nes tai nėra aukštaūgės veislės augalas, išgulimo rizika yra nedidelė. Auginant tokius augalus vertėtų skirti daugiau dėmesio ligų prevencijai.


Tokio tipo augalams BAYER rekomenduoja naudoti „Tilmor“ fungicidą 0,8 l/ha, kuris padės apsisaugoti nuo dažniausiai pasitaikančių ligų.