ketvirtadienis, 22. kovo 2018

Išsamus tyrimas neseniai publikuotas žurnale Current Biology

„Bayer“, Ekseterio universiteto ir „Rothamsted Research“ tyrime identifikuoti bičių fermentai, lemiantys jautrumą neonikotinoidams

Bendras tyrimas, kurį vykdė Ekseterio universitetas, „Rothamsted Research“ ir „Bayer“, padėjo bitėse ir kamanėse atrasti fermentus, nuo kurių priklauso jautrumas skirtingiems neonikotinoidiniams insekticidams.
Neonics
Kaip ir kituose organizmuose, toksinus bitėse gali suskaidyti fermentai, vadinami citochromu P450. Tyrėjai atliko išsamiausią bičių P450 detoksikacijos fermentų analizę, kokia kada nors buvo atlikta su bitėmis. Atliekant tyrimą bitėse nustatytas vienas šių fermentų pošeimis, t. y. CYP9Q, kuris, kaip paaiškėjo, yra atsakingas už greitą tam tikrų neonikotinoidų, tokių kaip tiaklopridas, skilimą, ir padaro juos iš esmės netoksiškus bitėms. „Bayer“ yra įsitikinusi, kad šios žinios suteiks bendrovei galimybę dar tikslingiau kurti bitėms nekenkiančius insekticidus, naudojant palyginti paprastus metodus (in vitro) ankstyvajame produkto kūrimo etape.

„Įgimtai tolerancijai įtaką darančių mechanizmų identifikavimas padeda mums ir reguliavimo institucijoms geriau suprasti, kodėl tam tikrų insekticidų naudojimas yra palyginti saugus bitėms“, – sakė dr. Ralfas Nauenas (Ralf Nauen), „Bayer“ vabzdžių toksikologas ir tyrimo pagrindinis tyrėjas. „Be to, mūsų tyrimo rezultatai gali padėti numatyti ir eliminuoti galimą kenksmingą poveikį, atsirandantį netyčia užblokavus šias pagrindines apsaugos sistemas, pavyzdžiui, naudojant skirtingus sinergetinį efektą sukeliančius junginius bako mišiniuose.“ R. Nauenas įsitikinęs, kad reikiamos žinios ir gautos priemonės paskatins inovacijų kūrimą bei pagerins „Bayer“ galimybes kurti selektyviuosius insekticidus.

Straipsnis paskelbtas žurnale Current Biology tokiu pavadinimu: „Unravelling the molecular determinants of bee sensitivity to neonicotinoid insecticides“.

Tokios žinios labai vertingos šiuo metu, kai darosi vis sunkiau užregistruoti naujus pesticidus, ypač Europoje: dėl tokio požiūrio galiausiai nukentės ūkininkai, nes jie negalės kontroliuoti jų laukus puolančių kenkėjų ir gaminti produkcijos, kuria mėgaujamės visi. Liūdina ir tai, kad dėl to taip pat nukentės aplinka, nes esant mažiau efektyviai gamybai reikia daugiau dirbamos žemės.

Visų pesticidų saugos lygis kruopščiai patikrinamas prieš pateikiant juos rinkai. Vis dėlto neonikotinoidinių insekticidų saugos bitėms klausimas sulaukia daug prieštaringų diskusijų, o 2013 m. Europos Sąjungoje buvo uždrausta naudoti tris junginius pasėliuose, kurie yra patrauklūs bitėms. Taigi, ką sako mokslas? Apskritai, 19 iš 20 dažniausiai naudojamų insekticidų iš esmės yra labai toksiški. Tačiau net ir skirtingų neonikotinoidų klasės junginių toksiškumo lygis skiriasi.

Iki to laiko, kol produktas pateks į rinką, kiekvieno pasėlių apsaugos produkto kūrimui bus išleista vidutiniškai 286 mln. JAV dolerių ir 11 metų bus skirta moksliniams tyrimams bei plėtrai, siekiant užtikrinti aukščiausius saugos ir veiksmingumo standartus. Šios naujos žinios padės efektyviau kurti insekticidus, kurie būtų plačiai naudojami ir visiškai nekenktų bitėms apdulkintojoms.

© „Bayer AG“
© „Bayer AG“