trečiadienis, 02. gegužės 2018

Neonikotinoidų draudimas: liūdna diena ūkininkams ir blogas sandoris Europai

Šiandienos ES valstybių narių sprendimas uždrausti tam tikrų neonikotinoidų naudojimą, išskyrus stacionariuose šiltnamiuose, yra blogas sprendimas Europos žemės ūkio sektoriui ir aplinkai. Šiuo sprendimu nebus pagerinta bičių ir kitų apdulkintojų padėtis. Jis dar labiau sumažins Europos ūkininkų galimybes kovoti su svarbiais kenkėjais, nes daugeliui iš jų nėra alternatyvių naikinimo būdų.

„Bayer“ tebėra įsitikinusi, kad apribojimai nėra pagrįsti, nes neonikotinoidai yra saugūs, jei yra naudojami pagal etiketėje pateikiamas instrukcijas. Net ir vadovaujantis Europos maisto saugos tarnybos (EMST) itin konservatyviais vertinimo kriterijais, naujausiose bičių rizikos vertinimo ataskaitose1 pagal daugelį neonikotinoidų paskirčių nebuvo nustatytas aukštas rizikos lygis. Iš to darytina galutinė išvada, jog minėtais atvejais buvo nustatyta tik žemas rizikos lygis naminėms bitėms, o daugeliu atvejų - ir  laukinėms bitėms.

 

„Bayer“ nustebino, kad dar kartą teisinės priemonės įgyvendinamos neatlikus išsamaus poveikio vertinimo. Be išlaidų, kurias patirs Europos ūkininkai, taikomi apribojimai jau sukėlė daug nenumatytų padarinių: alternatyvių sprendimų stoka; didesnis purškimų skaičius ir dėl to didesnė CO2 emisija; didesnė atsparių kenkėjų (vabzdžių) rizika; grįžimas prie senesnių, mažiau efektyvių cheminių medžiagų.

 

Daugybė naujausių tyrimų, kuriuos atliko Jungtinis Europos Komisijos išteklių centras2, patvirtino šių apribojimų poveikį. Esant dabartinei situacijai Europos augalų apsaugos pramonė negalės pasiūlyti jokio registruoto insekticidinio sėklų beico ar į dirvožemį įterpiamų insekticidų, kurie galėtų pakeisti dabartinius imidakloprido ir klotianidino naudojimo būdus.

 

Sunku suprasti, kad sprendimas dėl neonikotinoidų apribojimo buvo priimtas tokiu metu, kai dar nėra nagrinėjamos teismo bylos, kurioje yra tikrinamas 2013 m. apribojimų teisinis pagrindas, priimto galutinio sprendimo. Šios bylos sprendimo laukiama 2018 m. gegužės 17d. Dabartinių apribojimų pakeitimas gali turėti didelės įtakos tolesnių apribojimų teisiniam pagrindui.

 

Pagaliau šie apribojimai skirti šalinti tariamą pavojų, kurį bičių sveikatai kelia veikliosios medžiagos. „Bayer“ rūpinasi bitėmis. Jos yra būtinos daugeliui lauko kultūrų apdulkinti. Tačiau yra ir kitų geresnių būdų palaikyti apdulkintojų sveikatą, nei uždrausti medžiagas, kurios padėjo ūkininkams veiksmingai kontroliuoti daugybę didelių kenkėjų. Pavyzdžiui, didinti apdulkintojų maisto ieškojimo galimybes bei natūralias buveines ir veiksmingiau kontroliuoti varoatozės erkių populiaciją.

 

Kaip viena iš pirmaujančių žemės ūkio bendrovių, kur turi interesų palaikyti apdulkintojų sveikatą, bendrovė „Bayer“ bendradarbiauja su viso pasaulio partneriais, kad pagerintų apdulkintojų buveines ir mitybą; mokslinį supratimą apie apdulkintojų sveikatą; ir  priežiūrą bei bendravimą tarp ūkininkų ir bitininkų.

 

1 Žr. EMST leidinį 2018; 16(2):5177 [86 psl.] ir EMST leidinį 2018; 16(2):5178 [113 psl.].

2 Kathage, J., Castañera, P., Alonso-Prados, J.L, Gómez-Barbero, M. ir Rodríguez-Cerezo, E. (2017): Neonikotinoidų ir fipronilio insekticidų apribojimų poveikis kukurūzų, rapsų ir saulėgrąžų kenkėjų kontrolei aštuoniuose Europos Sąjungos regionuose. Pest. Manag. Sci. doi:10.1002/ps.4715

 

© „Bayer AG“
© „Bayer AG“