pirmadienis, 04. rugsėjo 2023

Einamieji darbai žieminių rapsų pasėlyje


Arimą pakeitus minimaliu žemės dirbimu, gali padidėti piktžolių kiekis bei masė laukuose. Pereinant nuo teorijos prie praktikos, pagrindinės problemos, su kuriomis šiandien susiduria rapsų augintojai, yra tai, kaip reikia išlaikyti pasėlius švarius nuo piktžolių, dirbant žemę minimaliai, tuo pačiu siekiant panaudoti kuo mažiau išteklių. Ne mažiau svarbus ir ūkininkus bei agronomus kamuojantis klausimas – kokius ir kada naudoti augalų apsaugos produktus, nes šiandieninėje rinkoje pasiūla yra tikrai didelė? Šiuos ir kitus klausimus mes, „BAYER“ agronomai, apžvelgsime šiame straipsnyje.

Aktualijos, su kuriomis susiduria augintojai savo ūkiuose

Kuro kainos pasaulyje ir toliau auga, todėl atsirado poreikis, daug energijos reikalaujantį dirvožemio dirbimo procesą, tokį kaip arimas, pakeisti kitomis, mažiau resursų reikalaujančiomis dirvožemio apdorojimo technologijomis yra dar aktualesnis. Pasėlių piktžolėtumas yra vienas iš rodiklių, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis tinkamiausią žemės dirbimo technologiją ir piktžolių kontrolės sistemą.

Kokia situacija vyrauja šį rudenį, bei kokios problemos kyla ūkininkams, auginantiems žieminius rapsus?

Vasaros antra pusė buvo dėkinga ir žieminiai rapsai buvo pasėti optimaliais terminais. Kadangi dirbame visoje Lietuvoje ir lankome daugybę ūkių, matome, jog situacija skiriasi ne tik tarp rajonų, atskirų ūkių, bet ir to paties ūkininko laukuose. Vienur žieminių rapsų pasėlis atrodo vešlus, gerai vystosi, o kitur vis dėl to pasėlis atrodo sustresavęs, sunkiai augantis. Tą įtakojo didelis kritulių kiekis po sėjos, vėliau dėl smulkios frakcijos suplovimo susidariusi pluta dirvos paviršiuje, bei smulkios dirvos frakcijos suplovimas į žemesnes vietas. Esant tokioms sąlygoms rapsų pasėlis netolygiai dygo bei vystėsi. Tokios sąlygos palankios intensyviam vienskilčių piktžolių bei javų pabirų dygimui bei augimui. Šiomis dienomis vyrauja gan šilti orai, dirva drėgna, javų pabiroms tai yra idealios sąlygos žieminių rapsų pasėlio stelbimui. Kad apsaugotume pasėlį nuo išretėjimo, bei susidaračių sąlygų dėl pabirų rapsui tįsti, rekomenduojame žieminių rapsų pasėlyje naudoti produktą Targa Super.

 

Ką reikia žinoti renkantis „Targa Super“?

Šiandien rinkoje yra tikrai didelis pasirinkimas produktų, skirtų naikinti vienskiltes piktžoles bei pabiras. Tačiau tiktai keli iš jų išsiskiria tuo, jog yra originalūs produktai. Dauguma rinkoje esančių produktų vis dėl to yra generiniai produktai. Kalbant apie Targa Super, tai yra produktas, gaminamas Japonijoje, turintis visas geriausias savybes (naudojama naujausia formuliacija bei paviršiaus aktyviosios medžiagos), reikalingas naikinti javų pabiras bei vienskiltes piktžoles žieminių ir vasarinių rapsų, pupų bei žirnių pasėliuose. Targa Super rinkoje pasirodė daugiau nei prieš dešimt metų ir per visą šį laikotarpį tapo labai mėgiamas ūkininkų ir sulaukiantis labai gerų atsiliepimų dėl savo efektyvaus veikimo bei lankstaus panaudojimo.

Šis produktas yra vienas švelniausių tokio tipo produktų, todėl labai tinka naudoti netolygiam pasėlyje. Jis nestresuoja nei mažų nei didelių kulturinių augalų, kitaip tariant Targa Super gali būti naudojama, kai pasėlis vystosi netolygiai ir kultūriniai augalai yra skirtinguose augimo tarpsniuose.

Herbicidas Targa Super žinomas rinkoje, kaip veikiantis lėtai, bet užtikrintai. Produkto veikimo greitis, tiesiogiai proporcingas naudojamai produkto normai, t.y. naudojant didesnę herbicido normą, gaunamas greitesnis preparato veikimas. Prieš Targa Super naudojimą, reikėtų įsivertinti situaciją laukuose. Jeigu matome, kad vienskiltės piktžolės ar javų pabiros yra dar mažos, tokiu atveju pakanka minimalios registruotos produkto normos – 0,75 l/ha. Esant didesniam piktžolių ir pabirų tankumui ar dydžiui, rekomenduojame panaudoti didesnes herbicido registruotas normas – 1-1,25 l/ha.

Targa Super pasižymi lankstumu, nes jis puikiai maišosi su kitais produktais, tokiais kaip fungicidai, insekticidai bei mikroelementinės trąšos. Kadangi Targa Super yra originalus produktas, modernios formuliacijos, todėl preparato veikimas yra mažiau įtakojamas nepalankių gamtinių sąlygų, tokių kaip temperatūros svyravimai, bei drėgmės kiekis dirvoje.
Agr. Dr. Ineta Vanaga („Bayer“ agronomė, augalų apsaugos produktų tyrėja) savo tyrimuose pastebėjo, kad Targa Super yra labai selektyvus pasėliams, nesukelia jiems nudegimų ar kitokių pažeidimų, kai naudojamas skirtinguose augalų augimo tarpsniuose. Remdamasi savo patirtimi, ji rekomenduoja, naikinant paprastąjį varputį, naudoti normą – 1,5 - 2,0 l/ha. Kadangi preparatas daugiausia veikia per lapus, neskubėkite naudoti herbicido, vos tik pasirodžius pirmosioms pabiroms ar vienskiltėms piktžolėms. Reikėtų įvertinti situaciją ir galbūt šiek tiek palaukti prieš naudojant produktą, kad išdygtų daugiau piktžolių ar pabirų ir taip būtų gauta maksimali nauda iš Targa Super.

Kiti darbai, laukiantys žieminių rapsų pasėlyje.

Kasmet, pjūties metu ūkininkai pastebi nemažai rudos spalvos, pažeistų rapsų stiebų savo laukuose. Tai dažniausiai būna fomozės ar verticiliozės pažeidimai. Tokie augalai subrandina sėklas anksčiau laiko, o pačios sėklos būna smulkios. Be abejonės, rapsų ligoms kontroliuoti labai svarbų vaidmenį atlieka sėjomaina.

Donatas Kavaliauskas „Bayer“ rinkodaros plėtros agronomas Baltijos šalims „Šiais derliaus nuėmimo metais ūkininkai pastebėjo itin didelį derliaus skirtumą esant skirtingai sėjomainai. Ūkininkai nuėmė mažesnį žieminių rapsų derlių, kai rapsai vėl buvo sėjami po 2–3 metų. Žinoma, derliaus rezultatams įtakos turi ir veislės brandos laikas, tačiau verticiliozė kaip liga dominavo 2–3 metų sėjomainos laukuose. Ūkininkas neteko 1 t/ha derliaus priedo (vidutinis 3 t/ha derlius), esant blogai sėjomainai, kai 4–6 metų skirtumas tarp sėjos laiko davė 4 t/ha ir daugiau derliaus. Ūkininkai rapsų fomozę ar sklerotinį puvinį efektyviai gali stabdyti su rinkoje esančiais veiksmingais fungicidais, tačiau norint neleisti plisti verticiliozei žieminių rapsų pasėlyje, būtina laikytis tinkamos sėjomainos.”
Lietuvoje sėjamos žieminių rapsų veislės, kurios turi tolerancijos fomozei genus (RLM7 ir RLMS). Tačiau, nors šie genai reikšmingai sumažina užsikrėtimo fomoze riziką, bet pilnai nuo to neapsaugo. Fomozės (stiebo sausasis puvinys) sukėlėjo grybas Leptosphaeria maculans turi net devinias skirtingas rūšis, tuo tarpu RLM7 ir RLMS neapsaugo nuo visų sukėlėjų, todėl rudeninės fomozės apsauga vis dar išlieka labai svarbi.
Žieminius rapsus saugoti nuo šios ligos reikėtų pradėti, kai augalai turi 3-6 lapelius, nes vėliau ligai išplitus į augalo stiebą, efektyviai apsaugoti rapsų neįmanoma. Kad to neįvyktų ūkininkai renkasi laiko patikrintą produktą Tilmor, nes šis fungicidas ne tik reguliuoja augimą, bet ir apsaugo nuo fomozės rudenį. Rekomenduojama norma yra 0,8 l/ha. Lenkijos bandymų duomenimis Tilmor nuo 20 iki 40 % efektyviau saugojo augalus nuo Fomozės išplitimo nei kiti produktai esantys rinkoje, kurie veikė tik kaip augimo reguliatoriai.
Ankstyvam šios ligos plitimui labai didelės įtakos turėjo rapsų beicas. Dižioji dalis „DEKALB“ veislių buvo beicuotos su „Bayer“ beicu – Scenic Gold. Šis beicas efektyviai saugo rapsus nuo ankstyvo ligos pasirodymo. Esant tokiai situacijai pasėlius reikėtų stebėti ilgesnį laiką ir Tilmor panaudoti vėlesniais rapsų vystymosi tarpsniais. Ligų prevencija rudenį yra labai svarbu, nes tik sveiki augalai užaugins gausų derlių.
Augimo reguliavimui panaudojus Tilmor, augimo kūgelis nekils į viršų, o augalai toliau augins lapus bei didins šaknų masę. Tai yra labai svarbu žieminų rapsų peržiemojimui. Latvijos bandymų duomenimis panaudojus Tilmor rudenį, augalų šaknys turėjo nuo 12-15% didesnę masę ir 8 % didesnį kaklelio storį lyginant su kitais produktais, kurie atlieka tik augimo reguliavimo funkciją. Be to Tilmor galima saugiai maišyti su mikroelementinėmis trąšomis ir herbicidu Targa Super. Rekomenduojama, kad purškimo metu augalai būtų sausi ir oro sąlygos palankios (ne mažiau +10-12 laipsnių šilumos).

Apibendrinant matome, kad šių metų situacija laukuose yra skirtinga, todėl dėl tinkamų normų ar produktų mišinių pasirinkimo rekomenduojame pasitarti su Bayer agronomais.

© „Bayer AG“
© „Bayer AG“