antradienis, 19. rugsėjo 2023

Kova su atspariomis piktžolėmis rudenį, integruoti sprendimai žieminių javų pasėlyje.

Ar žinojote, kad maždaug 30 000 rūšių piktžolių visame pasaulyje nuolatos konkuruoja su kultūriniais augalais dėl maisto medžiagų, saulės šviesos, erdvės bei vandens? Tai kaskart turi neigiamos įtakos derliaus kiekybei ir kokybei. Be to, herbicidams atsparių piktžolių skaičius taip pat sparčiai auga, todėl piktžolių naikinimas kasmet tampa vis sudėtingesnis ir brangesnis. Dėl savo efektyvumo pagrindinė priemonė iki šiol išlieka herbicidai. Apie šiuos dalykus kalbamės su “BAYER” agronomais.

Mūsų kompanija atlieka daug demonstracinių bandymų skirtingose šalyse ir skirtingose vietose. Iš duomenų matome, kad piktžolių naikinimas rudenį visą laiką labiau atsiperka didesniu derliaus priedu, negu piktžoles naikinant pavasarį. Pasėjus žiemkenčius, jie auga, pradeda krūmytis, formuojasi pasėlis, todėl labai svarbu, kad augalai nejaustų piktžolių konkurencijos.
Piktžolių populiacijos gausa ir dinamika labai priklauso nuo ūkininko auginamų pasėlių. Piktžolių kontrolė yra viena pagrindinių daugelio žemės ūkio augalų auginimo technologijų grandžių. Laukuose vyrauja įvairus vienskilčių ir dviskilčių piktžolių spektras. Dauguma jų pradeda dygti rudenį, todėl pavasarį sudėtingiau jas naikinti, nes piktžolės jau būna didelės. Tuomet reikia didesnių normų ir įvairesnių mišinių.
Pavasarį oras dažnai būna nepalankus herbicidams purkšti. Ūkininkai dažnai patręšia žiemkenčius anksčiau, nei gali važiuoti į pasėlius su augalų apsaugos produktais. Kadangi piktžolės auga esant žemesnėms temperatūroms, jos pasisavina kultūriniam augalui skirtas maisto medžiagas.
Patirtis rodo, kad ūkininkai, susidurdami su didelėmis dirvinių smilguolių, vienmečių miglių, pelinių pašiaušėlių ar daržinių žliūgių populiacijomis, supranta, kad pavasarį šių piktžolių sunaikinti sunku ir tai reikalauja didelių išlaidų.

Kasmet piktžolės įgyja vis didesnį atsparumą.

Baltijos šalyse kompanija “Bayer” daugiau nei dešimt metų vykdo piktžolių atsparumo vystymosi stebėseną (monitoringą). Stebint kelis pastaruosius metus matome, jog kai kurios vienskiltės ir dviskiltės piktžolės įgauna vis didesnį atsparumą pavasariniams herbicidams. Dažniausiai laukuose susiduriame su dirvinės smilguolės, pelinio pašiaušėlio bei daržinės žliūgės atsparumu. Kai kuriuose ūkiuose ši problema yra tapusi tokia didelė, jog sunaikinti piktžolių pavasarį jau nebeįmanoma.

1 pav. Pavyzdys iš ūkininko lauko, kur žieminių kviečių pasėlyje buvo naudoti tik pavasariniai herbicidai, o naudotoms veikliosioms medžiagoms, dirvinė smilguolė yra atspari.

Tam, kad išvengtume tokių situacijų laukuose, labai svarbu taikyti integruotą piktžolių kontrolę. Pats svarbiausias integruotos piktžolių kontrolės elementas – herbicidai. Kad neatsirastų piktžolių atsparumas, reikia taikyti kuo didesnę skirtingai veikiančių herbicidų veikliųjų medžiagų įvairovę.
Rinkoje yra didelis pavasarinių herbicidų pasirinkimas, tačiau pagal veikimo mechanizmą jos priklauso toms pačioms cheminėms grupėms.
Pagrindinis rudeninių herbicidų išskirtinumas - skirtingas šių produktų veikliųjų medžiagų veikimas nei pavasarinių herbicidų. Dėka to, užkertamas kelias naujų atsparių piktžolių atsiradimui, taip pat naikinamos atsparios vienskiltės ir dviskiltės piktžolės.

Kokius herbicidus “Bayer“ rekomenduoja naudoti rudenį?

Mūsų portfelyje yra du produktai skirti rudeniui: Mateno® Duo ir Komplet®. Komplet – gerai žinomas rinkoje, iš ūkininkų sulaukiame daug teigiamų atsiliepimų, dėl plataus ir efektyvaus naikinamo piktžolių spektro.
Herbicidas Mateno® Duo ūkininkams pristatytas prieš trejus metus. Šis herbicidas skirtas naikinti dviskiltes piktžoles, tačiau dalinai veikia ir vienaskiltes.

Kokį piktžolių spektrą naikina šie herbicidai?

Atidžiai stebime ūkininkų poreikius. Pastebėjome, kad jiems patinka kai vienu produktu galima sunaikinti platų piktžolių spektrą. Komplet® – rudenį naikina vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles, tokias kaip dirvinė smilguolė, vienmetė miglė, pelinis pašiaušėlis, baltoji balanda, bekvapis šunramunis, dirvinė našlaitė, daržinė žliūgė, kibusis lipikas, raudonžiedė notrelė, dirvinė neužmirštuolė ir kt., sunaikina daugiau nei 95 proc. tokias kaip smulkusis snaputis, aguona birulė, savaime išsisėjusius rapsus, sudygusius rudenį ir ankstyvuoju augimo tarpsniu, naikina 95–85 proc., o rugiagėles sunaikina apie 80 proc.
Kadangi produktą sudaro dvi skirtingoms cheminėms grupėms priklausančios veikliosios medžiagos, žymiai sumažėja galimybė išsivystyti piktžolių rezistencijai. Abi veikliosios medžiagos dirvoje išlieka veiklios ilgą laiką po purškimo. Šis herbicidas neturi neigiamo poveikio javų žiemojimui.
Ne visi ūkininkai nori daug investuoti rudenį, todėl ūkininkus raginame išbandyti produktą Mateno® Duo. Jo efektyvumas naikinant dirvinę smilguolę ir vienametę miglę siekia iki 70 proc., sunaikina platų spektrą dviskilčių piktžolių. Labai jautrias piktžoles, tokias kaip trikertė žvaginė, raudonžiedė notrelė, dirvinė neužmirštuolė, daržinė žliūgė, dirvinė čiužutė, rapsų pabiras, dirvinė našlaitė ir kt. sunaikina 95–100 proc., jautrias piktžoles (bekvapį šunramunį, kibųjį lipiką, smulkųjį snaputį, rugiagėlę) sunaikina 85–94,9 proc., o naikinant vidutiniškai jautrias piktžoles (dirvinę smilguolę, vienametę miglę) herbicido veiksmingumas siekia 70–84,9 proc.

Pelinis pašiaušėlis – auganti problema Europos ir Lietuvos laukuose.

Tai agresyvi piktžolė, atkeliaujanti iš kitų Europos šalių. Didesnis šios piktžolės protrūkis pastebimas Suvalkijoje bei šiaurės Lietuvoje. Pelinio pašiaušėlio aptinkama ir kituose Baltijos šalių regionuose.
Kitų šalių patirtis rodo, kad šitą žolę reikia naikinti rudenį, renkantis kuo efektyvesnį herbicidą. Ją naikindami tik pavasarį, tikrai prarasime dalį derliaus. 2022 m. duomenys parodė, kad pelinį pašiaušėlį naikindami su Komplet® rudenį, gavome 1,3 t/ha didesnį derliaus priedą, lygindami su pavasariniu purškimu.
Žinoma, pavasarį taip pat nereikia atsipūsti, vertėtų peržiūrėti, patikrinti laukus, įvertinti situaciją. Kolegos iš Lenkijos šį herbicidą išbandė pasėlyje, kur užsikrėtimo lygis peliniu pašiaušėliu didelis. Buvo pasėlių, kur pelinio pašiaušėlio tankumas svyravo nuo 300 iki 800 piktžolių šluotelių kvadratiniame metre. Komplet® efektyvumas siekia 95–99 proc.

Koks geriausias jūsų minimų herbicidų panaudojimo laikas ir norma?

Herbicidą Komplet® efektyviausia purkšti, kada žieminiai kviečiai yra ankstyvojo augimo tarpsnio, kai matome tą vieną išaugusį lapelį (BBCH 10–11). Rekomenduojama norma - 0,5 l/ha.
Mateno® Duo toks pat panaudojimo laikas kaip ir Komplet®. Jo norma yra 0,35 l/ha.

2 pav. Tinkamiausias javų tarpsnis naudoti Komplet ir Mateno Duo.

Reikalingos sąlygos norint pasiekti geriausią rudeninių herbicidų efektyvumą

  •  Purškimo metu neturėtų būti šalnų ir drėgmės ant kultūrinių augalų.
  • Dirvos drėgmė taip pat svarbus faktorius, nes rudeniniai herbicidai veikia dirviniu ir kontaktiniu būdu.
  • Jei matote, kad bus lietaus ir negalėsite įvažiuoti į lauką, rekomenduojame nupurkšti herbicidu keliomis dienomis anksčiau.

Panaudojus šiuos herbicidus nėra jokių sėjomainos apribojimų kitam sezonui. Jei rudenį pasėlis nupurkštas Komplet® vėliau dėl kokių nors priežasčių (šalnų, ligų arba kenkėjų) žuvo, tai pavasarį, gerai paruošus viršutinį dirvos sluoksnį, galima sėti vasarinius kviečius, vasarinius miežius, žirnius, pupas ir sodinti bulves. Giliai suarus, galima sėti kukurūzus, avižas, liucerną. Nuėmus derlių, suarus dirvą arba be arimo, galima sėti javus, žieminius rapsus, garstyčias.
Jei pasėlis rudenį nupurkštas Mateno® Duo ir vėliau dėl kokių nors priežasčių (šalnų, ligų arba kenkėjų) žuvo, prieš atsėjant kitus augalus dirvą būtina giliai (mažiausiai 20 cm) suarti.
Įprastoje sėjomainoje galima sėti cukrinius runkelius, žieminius ir vasarinius rapsus, grūdinius javus, svidres ir kukurūzus. Prieš sėjant cukrinius runkelius, rapsus ir svidres - dirva turi būti gerai įdirbta bent 10 cm sluoksnyje.
Apibendrinant matome, kad šių metų situacija laukuose yra skirtinga, todėl dėl tinkamų normų ar produktų mišinių pasirinkimo rekomenduojame pasitarti su Bayer agronomais.

© „Bayer AG“
© „Bayer AG“