Daigų septoriozė

Daigų septoriozės požymiai

Pažeidžia žieminius ir vasarinius kviečius, žieminius ir vasarinius kvietrugius. Daigų septoriozės pažeistų sudygusių javų koleoptilė būna sutrumpėjusi, parudavusi ir net deformuota. Deformuotas daigelis yra šiek tiek atsikišęs, atrodo lyg išbrinkęs. Deformacijos požymiai priklauso nuo veislės. Esant deformuotai koleoptilei, išlindę lapeliai gali būti išsikraipę. Kartais daigų septoriozės požymiai būna mažiau ryškūs. Matosi tik ištįsę rudi dryželiai ant koleoptilės. Tokį pažeidimą labai lengva supainioti su daigų puvinių, sukeliamų Bipolaris sorokiniana ir Fusarium spp., požymiais.

Grybas Stagonispora nodorum plinta su sėkla ir per augalų liekanas. Daigų septoriozės pagrindinis užkrato šaltinis - su sėkla plintantis ligos sukėlėjas. Grybas sėkloje gali išlikti grybingas iki 10 metų.

Grūdo dygimo metu grybiena iš sėklos prasiskverbia į koleoptilę ir vėliau jaunus lapus. Dažnesnis javų užkrėtimo būdas, kai grybo piknidžiai vystosi ant koleoptilės ir konidijos pernešamos ant jaunų lapų.

Daigų septoriozė
 Daigų septoriozė
 Stagonospora nodorum (Septoria nodorum), Phaeosphaeria nodorum (Leptosphaeria nodorum)

Palankios sąlygos daigų septoriozei plisti

Daigų septoriozė intensyviai daigus pažeidžia, kai dygimo metu dirva sausoka. Optimali užsikrėtimui temperatūra - +10-15°C. Prastai paruoštas sėklos guolis, lėtas dygimas taip pat yra daigų septoriozės plitimą skatinantys veiksniai.

Apsauga

Naudoti sveiką, S. nodorum neužkrėstą sėklą. Vegetacijos metu purškiant pasėlius fungicidais nuo varpų septoriozės, išauga mažiau S. nodorum užkrėstų grūdų, sėkla būna sveikesnė. Sėklos beicavimas yra viena iš efektyviausių priemonių nuo daigų septoriozės. Atliekant sėklų ligotumo analizes nustačius daugiau kaip 10 proc. S. nodorum pažeistų sėklų, sėklą rekomenduojama beicuoti.

Šaltinis: Brazauskienė I. ir Semaškienė R. „Lauko augalų ligos ir kenkėjai“. Lietuvos žemdirbystės institutas, 2006.

BAYER rekomenduoja

Kontaktai Bayer Crop Science Lietuva
Turite agronominių klausimų?

Mes Jums padėsime! Susisiekite su BAYER atstovu.

Pasėlių ligos
Pasėlių ligos

Informacija apie pagrindines pasėlius puolančias ligas, kaip jas atpažinti ir sprendimo būdai.

© „Bayer AG“
© „Bayer AG“