trečiadienis, 18. kovo 2020

Kaip išsirinkti tinkamiausią beicą vasariniams javams?

Sėklų beicavimas – viena efektyviausių javų apsaugos nuo per dirvožemį ir su sėkla plintančių ligų priemonių. Šis apsaugos nuo ligų būdas išsiskiria efektyvumu, nes naudojant sąlyginai nedidelius veikliųjų medžiagų kiekius grūdo dygimo vietoje – ten, kur labiausiai reikia, – javai yra maksimaliai apsaugomi.
Kaip išsirinkti tinkamiausią beicą vasariniams javams?

Prieš pasirenkant tinkamiausią beicą ūkio agronomas turi atsižvelgti į kelis faktorius: ligas, plitusias laukuose ankstesniais metais; sėklos kokybę (jų išvalymo lygį, beicavimo mašinos galimybes). Įsivertinus šiuos veiksnius, iš beico galima išgauti maksimalią naudą derliui ir išvengti klaidų.

Vasarinių javų apsaugai „Bayer“ siūlo rinktis iš dviejų beicų – „Redigo Pro“ arba „Bariton Super“.

Kada rinktis „Redigo Pro“, o kada „Bariton Super“?

Redigo Pro yra skirtas vasarinių kviečių, vasarinių miežių, vasarinių kvietrugių bei avižų beicavimui. Tai yra sisteminio ir kontaktinio veikimo beicas, naikinantis ligų sukėlėjus tiek sėklos viduje, tiek paviršiuje. Šis beicas išsiskiria didele veikliųjų medžiagų koncentracija: 150 g/l protiokonazolo ir 20 g/l tebukonazolo.

Beico normą reikėtų rinktis atsižvelgiant į tai, nuo kokių ligų siekiate apsaugoti pasėlį. Mažesnioji registruota norma yra 0,5 l/t. Ją rekomenduojame naudoti siekiant užkirsti kelią kietųjų (Tilletia caries, T. foetida) ir dulkančiųjų (Ustilago nuda tritici, Ustilago nuda hordei) kūlių plitimui. Tai itin aktualu, jei ankstesniais metais laukuose pastebėdavote kūlėtų varpų ir dirvoje yra ligų patogenų arba prieš sėją ištyrus sėklą aptikta kietųjų ir dulkančiųjų kūlių patogenų.

Didesnioji registruota „Redigo Pro“ norma yra 0,667 l/t. Ji skirta naikinti Fusarium genties ligų sukėlėjus, pašaknio puvinius (Bipolaris sorokiniana) ir juostuotąją (Pyrenophora graminea) bei tinkliškąją dryžliges (Pyrenophora teres). Pasirinkus šią normą, javai bus visapusiškai apsaugoti nuo pavasarį plintančių pašaknio ligų.
Beicuojant su „Redigo Pro“ verta atsižvelgti į kelias detales. Tai yra didelės koncentracijos produktas, todėl prieš pradedant beicuoti ypatingai svarbu išvalyti sėklą. Jei yra rizika, kad beicuojamos sėklos nepavyks gerai išvalyti, rekomenduojame su „Redigo Pro“ naudoti lipniąją medžiagą „Peridiam Eco Red“1 l/t. Pastaroji iki 92 % sumažina dulkėtumą ir pagerina beico sukibimą su grūdo paviršiumi. Ruošiant tirpalą visų pirma reikėtų supilti Peridiam Eco Red ir tik po to „Redigo Pro“. „Redigo Pro“ gali būti maišomas su beicavimui skirtais mikroelementais.

Dėl didelės koncentracijos, plataus naikinamų ligų spektro ir lankstaus naudojimo beicas „Redigo Pro“ nauda derliui puikiai atperka išlaidas, tačiau kartu reikalauja kokybiško beicavimo ir puikiai išvalytos sėklos. Kita vertus, tiems, kurie nori maksimalios apsaugos nuo itin plataus spektro ligų bei paprasto sprendimo, „Bayer“ siūlo „Bariton Super“.

Redigo Pro

Kuo skiriasi „Bariton Super“ nuo „Redigo Pro“?

Bariton Super“ – naujos kartos „Bayer“ patentuota produktų formulė, skirta efektyviam veikimui ir lengvam naudojimui. Šis beicas turi kitą lydinčiųjų medžiagų mišinį negu „Redigo Pro“. „Bariton Super“ beicavimo norma yra 1 l/t. Veikliųjų medžiagų koncentracija litre yra mažesnė nei „Redigo Pro“, tačiau didesnis kiekis lydinčiųjų medžiagų padeda veikliosioms medžiagoms geriau prikibti prie sėklos.

Bariton Super“ turi tris veikliąsias medžiagas: protiokonazolas 50 g/l, tebukonazolas 10 g/l ir fludioksonilas 37,5 g/l. Tai yra sisteminio ir kontaktinio veikimo, triazolintionų (protiokonazolas), triazolų (tebukonazolas) ir fenilpirolų (fludioksonilas) cheminių grupių beicas. Šis produktas yra skirtas vasarinių ir žieminių javų beicavimui. „Bariton Super“ efektyviai naikina vasariniuose javuose plintančias ligas; vasariniuose kviečiuose naikina pašaknio puvinius (Fusarium spp.), kietąsias kūles (Tilletia tritici), dulkančias kūles (Ustilago nuda tritici); vasariniuose kvietrugiuose – pašaknio puvinius (Fusarium spp.); vasariniuose miežiuose – pašaknio puvinius (Fusarium spp.), tinkliškąją dryžligę (Pyrenophora teres), juostuotąją dryžligę (Pyrenophora graminea), miežių dulkančias kūles (Ustilago nuda hordei); avižose – pašaknio puvinius (Fusarium spp.). Beicavimo norma visoms kultūroms yra 1 l/t sėklos.

Praėjusiais metais vasarinių miežių laukuose teko dažnai aptikti dulkančiųjų kūlių. Pastarosios daro didelę neigiamą įtaką grūdų kokybei bei maistinei ir pašarinei javų vertei. Dulkančios kūlės yra itin rizikingos auginant salyklinius miežius, nes blogina salyklo gamybą. „Bariton Super“ – efektyvus būdas apsisaugoti nuo dulkančiųjų kūlių. 2016-2019 m. atlikti 28 bandymai parodė, kad beico veiksmingumas naikinant dulkančių kūlių ligų sukėlėjus yra 99-100%.

Praėjusių dvejų metų patirtis parodė, kad vasariniams javams itin daug žalos padarė sausi orai ir drėgmės trūkumas javų dygimo metu. Kaip ir visiems augalams, taip ir vasariniams javams ypatingai svarbi išsivysčiusi ir pajėgi šaknų sistema. „Bariton Super“ –taip pat suaktyvina šaknų sistemos vystymąsi. Bandymų metu nustatyta, kad „Bariton Super“ beicuoti javai išvystė vidutiniškai 27 % didesnį šaknų svorį ir 27 % didesnį šaknų plotą lyginant su nebeicuota sėkla. Gerai išvystyta šaknų sistema padidina augalo mitybines galimybes, leidžia įsavinti daugiau maisto medžiagų, o augalai yra atsparesni nepalankioms oro sąlygoms, ypač sausrai. „Bariton Super“ puikiai tinka tiems, kurie nori paprasto, greito ir patikimo sprendimo.

Bariton Super beicas žieminiams ir vasariniams javams

Bariton Super“ ir „Redigo Pro“ beicai pasižymi geru kainos ir kokybės santykiu, plačiu naikinamų ligų spektru bei efektyvumu.

Kontaktai Bayer Crop Science Lietuva
Turite agronominių klausimų?

Mes Jums padėsime! Susisiekite su BAYER atstovu.

© „Bayer AG“
© „Bayer AG“